Освен България и Румъния всички останали страни членки на ЕС са въвели европейската система за проследяване за фалшифициране на лекарствените продукти над 95 на сто. Това каза пред "Хоризонт" по БНР Деян Денев, председател на Българската организация за верификация на лекарствата.
"Последните седмици има по-интензивен процес на свързване на аптеки.... надяваме се, тъй като все пак е летен период, по-трудно се правят сериозни промени, септември месец това да бъде окончателно преодоляно", посочи той.
Николай Костов от Асоциация на собствениците на аптеки прогнозира, че не всички аптеки в България ще успеят да внедрят системата за проследяване за фалшифициране на лекарства.
"Има много малки аптеки, които не им е посилно, а и няма никакъв смисъл да го правят, защото те просто имат съвсем символични доходи. Те работят сами в аптека, съвсем различна организация имат, но са важни от социална гледна точка. Има и такива, които вече затвориха“, каза той.
Според него, когато започнат проверки и глоби, най-вероятно и тогава ще затворят някои от тях. „Борим се да има аптеки в малките населени места, от друга страна, ги унищожаваме с някакви подобни актове", коментира Костов.
Министерството на здравеопазването (МЗ) и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) няма да налагат санкции, преди системата за верификация на лекарствата да заработи нормално, обещаха от институциите в началото на годината.
Припомняме, че системата за контрол на недостига на лекарствени продукти и ограничаване на паралелния износ трябваше да стартира от 12 февруари, а системата за верификация на лекарствата – от 9 февруари. Въпреки това общо 40% от аптеките в България все още не са свързани със системата за верификация на лекарствата по данни на Българската организация за верификация на лекарствата.